14. dubna 2023
Jaký vařič vybrat pro vaše aktivity?
Volba vařiče závisí na tom, jaké aktivity plánujete a v jakých podmínkách budete vařit. Je důležité zvážit, jak často budete vařit, kde budete vařit a jaký typ jídla plánujete vařit, aby byla vaše volba vařiče co nejvhodnější pro vaše aktivity.
MSR je renomovaná značka v oblasti outdoorového vaření, nabízí širokou škálu vařičů, každý s vlastními výhodami a vhodný pro různé aktivity. Například MSR PocketRocket 2 je velmi oblíbený a lehký plynový vařič vhodný pro kempování a turistiku, zatímco MSR WindBurner je speciálně navržený vařič s vysokou účinností pro vaření větších jídel v náročných podmínkách.
V následujícím rozhovoru vám známý polárník a testér značky MSR, Eric Larsen, poradí při výběru vařiče.
Známý polárník a cestovatel Eric Larsen o vařičích MSR:
Je to jedno z mých oblíbených témat. Ne vážně, je to tak. Sám sebe se na to pořád ptám. Který vařič MSR mám nejraději a proč? Bohužel odpověď není tak jednoduchá. Který vařič si pro danou výpravu vyberu, obecně závisí na tom, kam jedu a co tam budu dělat.
Pokud se potraviny nedají jíst zmrazené nebo rehydratované vodou, nejsou součástí mé expediční stravy. I když například pizza nebo čerstvý chléb mohou být součástí vaší outdoorové stravy, já jsem docela pragmatický, pokud jde o moji expediční stravu, protože jídlo a čas jsou extrémně drahé. Přes to všechno mám překvapivě velkou sbírku vařičů.
Samozřejmě, než mě začnete kritizovat za můj nedostatek kulinářského talentu, musím na svou obhajobu uvést, že jsem v minulosti na všech těchto vařičích vařil nejrůznější jídla, takže se nenechte zmást mým tvrdým postojem.
Nejlepší univerzální vařič: WhisperLite™ International
Vařič na kapalná paliva WhisperLite International je jednoduše můj oblíbený univerzální vařič. Beru si ho na autokempink, pěší turistiku a nejčastěji na expedice v Antarktidě. Je spolehlivý, opravitelný v terénu a má zhruba stejný výkon jako expediční vařič MSR XGK EX. Je to jeden z nejúžasnějších vynálezů moderního outdoorového inženýrství, ale ironií osudu je, že je to vařič, který existuje již více než 30 let téměř nezměněn. Přesto ale tato nepatrná vylepšení v průběhu let, lisované ocelové nohy a jehla pro čištění trysky, jej učinily super spolehlivým. Snadno se používá a opravuje.
Nejraději mám verzi International, protože funguje na různá paliva, což je důležité při cestování, kde technický benzín není vždy k dispozici. Nejen, že generátor s větším průměrem spaluje různé druhy paliv efektivněji, ale také funguje lépe v chladnějších podmínkách, v nichž se často nacházím. WhisperLite proto používám na delší výpravy, obecně více než tři dny, kdy je transport kartuší větší zátěží kvůli nadváze, nebo když potřebuji vařit pro větší skupinu lidí než jen pro dva nebo tři.
Typy na použití: Expedice, delší horolezecké nebo turistické výpravy, vícedenní vodácké výpravy na kajaku/kánoi
Příklad lokality: Léto v Antarktidě
Nejlepší expediční vařič: XGK™ EX
Věřím, že vařič XGK EX je jednoduše nejlepší expediční vařič, jaký byl kdy vyroben. Je o něco těžší než WhisperLite (a hoří hlasitěji), ale moje zkušenost je taková, že nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Je to prostě „pracovní kůň,“ který snese téměř vše. Při mé expedici na severní pól v roce 2014 jsem používal jeden vařič několik hodin denně po dobu 53 dní bez jediného problému. Za více než 20 let expedic jsem nikdy nepoužil spolehlivější vařič než XGK, který stejně jako WhisperLite, funguje na různé druhy paliva. Na delší výpravy a do velmi chladného počasí je opět lepší kapalné palivo. XGK-EX je dříč. Pokud potřebujete rozpustit hodně sněhu v nejhorších podmínkách, XGK je vaše volba!
Typy na použití: Expedice, extrémní zimní kempování, base camp
Příklad lokality: Polární výcvikový kurz – Lake Winnipeg
Nejlepší vařič pro alpinismus: Reactor®
Vzpomínám si, když mně vývojáři MSR ukázali první prototypy vařiče Reactor, byl jsem ohromen jeho hořákem a technologií, která je uvnitř. Doposud přesně nevím, jak Reactor funguje, ale vím, že je ÚŽASNÝ (výkonem, který se vymyká všem tabulkám). Neustále mě překvapuje, jak rychle taví sníh a vaří vodu.
Plynové kartuše jsou stále dostupnější i v mezinárodním měřítku, takže Reactor je snadnou volbou při cestování. Sečteno a podtrženo, Reactor používám na horolezecké výpravy, když potřebuji rychle roztavit sníh. Také raději používám Reactor ve vyšších nadmořských výškách, kde samotné zapálení vařiče může být vyčerpávající a kde je kyslík prvořadý. Reactor je skvělý na letní horolezecké expedice, ale je dobré zmínit, že v těch největších mrazech je kapalné palivo vždy lepší volbou.
Typy na použití: Horolezecké a alpinistické expedice, vysoká nadmořská výška
Příklad lokality: Kemp Muir na Mt. Rainier
Nejlepší „rychlý“ vařič: WindBurner®
Před dvěma lety jsem byl v Patagonii na průzkumné misi. Pět dní v kuse pršelo s poryvy větru, které nás srážely. Tam tomu neříkají špatné počasí. Je to jen počasí. Schoulili jsme se za skálou, abychom se ukryli, vytáhli jsme WindBurner a během několika minut jsme popíjeli horké nápoje. WindBurner považuji za skvělý, rychlý a účinný vařič na plynové kartuše, který je vhodný pro obecnější výpravy (pěší turistika, horolezectví, jednodenní výlety), než jeho alpinisticky zaměřený kolega Reactor. Reactor je rychlejší při rozpouštění sněhu a ohřevu vody, ale u WindBurneru máte luxus pohodlného víka s otvorem na pití a možnost použití hrnce jak na jídlo, tak i na pití. S několika velikostmi hrnců a nově i s pánví je WindBurner skvělou volbou pro autokempink.
I když jsem byl vždy na svých cestách spíše nakloněn vařičům na technický benzín, WindBurner mě přiměl používat plynové vařiče častěji. Tento malý a lehký vařič se rychle stává mým oblíbeným. Rozhodně se mi líbí, že se vše ukládá do jednoho kompaktního celku.
Typy na použití: Místní horolezectví, pěší turistika, autokempink (je skvělý na ranní kávu).
Příklad lokality: Fruita, Colorado
Nejlepší ultralehký vařič: PocketRocket®
Člověk nikdy nezapomenete na svůj první plynový vařič a pro mě je to PocketRocket. Líbí se mi vyvážení hmotnosti a jeho relativní rychlost vaření. Vařič je dostatečně malý na to, aby se dal použít pro sólové výpravy nalehko, ale mohu ho použít s různě velikými hrnci pro malé skupiny lidí. Je to malý, kompaktní vařič s bezkonkurenčním pohodlím s jakýmkoliv použitým systémem a téměř žádnou nutností sestavování.
ERIC LARSEN
Polárník a dobrodruh, expediční průvodce, musher a pedagog Eric Larsen strávil posledních 15 let svého života cestováním po těch nejodlehlejších a nejdivočejších koutech na Zemi. V roce 2006 Eric a Lonnie Dupre dokončili vůbec první letní expedici na severní pól. V listopadu 2009 se Eric vrátil do Antarktidy na první úsek svého světového rekordu, expedice Save the Poles. Tentokrát dokončil 750 mil dlouhý lyžařský traverz na geografický jih, na který dorazil 2. ledna 2010.
O dva měsíce později byl vysazen na severním Ellesmerově ostrově na cestu na severní pól v zimním stylu. Mezinárodní tým dosáhl severního pólu o 51 dní později na Den Země – 22. dubna 2010. Expedici Save the Poles dokončil dosažením vrcholu Mt. Everest 15. října 2010 a stal se prvním člověkem v historii, který dosáhl „tří zemských pólů“ během 365 dní.